AKTUALNOŚCI
Wieczór poetycko-muzyczny pamięci Świętego Jana Pawła II
29 listopada 2024 roku we wtorkowe popołudnie sala gimnastyczna naszej szkoły „przystrojona została w uroczyste szaty” albowiem tego dnia miało miejsce spotkanie ze Świętym Janem Pawłem II, na które zaproszeni zostali przyjaciele szkoły i społeczność lokalna. Wśród nich nie zabrakło proboszcza naszej Parafii w Łebieniu ks. Janusza Górala, sołtysa Łebienia Adama Folgi i przedstawicieli Rady Rodziców Zespołu Szkół w Łebieniu na czele z przewodniczącą Justyną Wilgą. To już 18 lat jak Jan Paweł II patronuje naszej szkole i jest z nami, a tego dnia był z nami w postaci relikwii, które udostępnił nam ksiądz katecheta Krzysztof Kozakiewicz . W bardzo uroczystym i podniosłym wieczorze poetycko – muzycznym, który przygotowały nauczycielki Bogumiła Gruszfeld i Dorota Klawikowska, za sprawą naszych uczniów, mogliśmy poczuć i sięgnąć pamięcią do tych lat kiedy Jan Paweł II przewodniczył Kościołowi z Watykanu i był naszym duchowym przewodnikiem. Piękne wiersze i bliskie Papieżowi pieśni, które z ogromnym zaangażowaniem zostały zaprezentowane przez naszych uczniów wprowadziły wszystkich uczestników w zadumę , a zarazem pozwoliły na osobiste wspomnienia związane z Janem Pawłem II . Wielu uczestników spotkania mogło opowiedzieć : kim był i jest dla nich Jan Paweł II? W czasie wieczoru nie zabrakło słynnych kremówek, które tak bardzo lubił Papież. Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji wieczoru: uczniom, nauczycielom i pracownikom oraz rodzicom.
Gminne Zawody w Unihokeju
Nasi starsi uczniowie wywalczyli w Gminnych Zawodach w Unihokeju pierwsze i drugie miejsce. Awans do finału powiatowego uzyskała drużyna chłopców.
W pierwszym meczu pokonaliśmy SP Garczegorze 3:0, a w drugim SP w Nowej Wsi Lęborskiej 1:0. Nasze zawodniczki wygrały z SP Garczegorze 3:0, natomiast przegrały z SP w Nowej Wsi Lęborskiej 0:1 zajmując ostatecznie 2 miejsce.
Piątki z Plastusiem
25 października br. uczniowie klasy II przybyli do biblioteki na spotkanie z bohaterami lektury „Plastusiowy pamiętnik”. To pierwsze spotkanie z cyklu „Piątki z Plastusiem”. Dzieci poznały sylwetkę autorki i kilka najważniejszych informacji dotyczących genezy utworu. Przykre doświadczenia z dzieciństwa, które nie było sielskie ani anielskie, a mimo to pisarka tworzyła tylko optymistyczne historie, które miały wywoływać uśmiech na twarzach małych czytelników. Książki Marii Kownackiej pełne są serdeczności i nadziei , a jak sama mówiła nigdy nie będzie podawać dzieciom smutnych opowieści.
Dzieci wysłuchały fragmentu o tym, jak powstał bohater, po czym same na podstawie tekstu stworzyły jego postać.
Kobieta bez twarzy – Projekt Polak ma essę2
Uczniowie klasy 6 przystąpili do pierwszego zadania Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Polak ma essę2, które nosiło tytuł Kobieta bez twarzy. Uczniowie rozpoczęli pracę od obejrzenia obrazu Caspara Davida Fridricha pt. „ Kobieta bez twarzy”, wspólnie opisaliśmy obraz. Następnie uczniowie mieli sobie wyobrazić jaki krajobraz mogła widzieć pani przez okno i go narysować. Druga część zadania polegała na tym, żeby spróbować opisać twarz kobiety i stworzyć jej portret. Uczniowie zabrali się do pracy, a oto efekty wspólnych działań.
Miasteczka rowerowe w Gminie Nowa Wieś Lęborska wzbogaciły się o nowe rowery!
Gmina Nowa Wieś Lęborska została jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 23 tys. złotych 5 utworzonych w 2023 roku miasteczek rowerowych przy szkołach podstawowych w gminie zostało wyposażonych w sprzęt rowerowy (20 szt. rowerów i 20 szt. kasków ochronnych). Zakupiony sprzęt służy min. organizowaniu praktycznych zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Uczniom szkół podstawowych w gminie Nowa Wieś Lęborska umożliwiono przeprowadzanie ćwiczeń rowerowych i egzaminów na kartę rowerową na sprzęcie zakupionym w ramach projektu. Tym samym osiągnięty został cel projektu - poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży.
JESIENNA KAWIARENKA
23 października był bardzo słodkim dniem. Uczniowie klasy II b wspólnie z rodzicami zorganizowali Jesienną Kawiarenkę. Gofry, ciasteczka, deserki, galaretki, lemoniada i soczki skusiły wielu. Wszystko było przepyszne i rozeszło się błyskawicznie. Po prostu palce lizać.
Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na wsparcie budżetu klasy.
Za tę kulinarną rozkosz dziękujemy naszym wspaniałym rodzicom.
IV Forum Samorządów Uczniowskich szkół podstawowych powiatu lęborskiego.
23 października 2024 r. w szkole Podstawowej w Redkowicach odbyło się IV Forum Samorządów Uczniowskich. Uczestniczyli w nim przedstawiciele z 13 szkół podstawowych powiatu lęborskiego. Tematem przewodnim były kompetencje przyszłości: kreatywność i innowacyjność, krytyczne myślenie, umiejętność uczenia się i zarządzania sobą, kompetencje cyfrowe oraz inteligencja emocjonalna. Podczas forum nasz Samorząd Uczniowski przedstawił w formie filmu najważniejsze działania w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie podczas pracy warsztatowej zgromadzili mnóstwo pomysłów na bieżący rok szkolny. Ostatecznie do realizacji wybrano działania związane z inteligencją emocjonalną, czyli zorganizowanie w szkołach Dnia Emocji.
Wielka Lekcja Profilaktyczna „Mówimy NIE PRZEMOCY! Reaguj!”
17 października br. w naszej szkole odbyła się Wielka Lekcja Profilaktyczna pt. „Mówimy NIE PRZEMOCY! Reaguj!”. Lekcja była adresowana do uczniów klas IV-VIII, a jej celem uświadomienie im znaczenia zgłaszania sytuacji, w których są ofiarami bądź świadkami przemocy w szkole, zachęcenie ich do reagowania na przemoc rówieśniczą. Podczas zajęć zrodził się panel dyskusyjny - wymiany wiedzy i spostrzeżeń uczestników. Uczniowie poznając historię Ani, uświadomili sobie, że stanie z boku i niereagowanie to bierne uczestnictwo w przemocy. Wydarzenie zostało wsparte prelekcją funkcjonariuszy policji z Komendy Policji w Lęborku dotyczącą konsekwencji prawnych stosowania przemocy wobec innych osób. Uczniowie mieli wiele pytań, na które policjanci udzielali odpowiedzi.
Sukces sportowy naszej uczennicy
Nasza uczennica - Hanna Klawikowska - wychowanka UKS Libero Łebień otrzymała zaproszenie na konsultacje rocznika 2013 w sprawie powołania do kadry województwa pomorskiego. Zgrupowanie młodych siatkarek odbędzie się 24 października 2024 r. w Chwaszczynie.
Ogólnopolska akcja "Przytul się do drzewa"
Klasy II a, II b i III z okazji Dnia Drzewa wzięły udział w ogólnopolskiej Akcji „Przytul się do drzewa” . Zadanie polegało na przytuleniu się do drzewa. A co daje takie przytulenie? Czerpiemy energię od drzewa. Warto wówczas głęboko oddychać. Taki relaks koi dolegliwości fizyczne i psychiczne. Drzewa oczyszczają ciało i duszę z negatywnych emocji, inspirują, wyciszają, rozluźniają napięte mięśnie i pozytywnie nastrajają. Z nadesłanych zdjęć uczniów wtulających się w drzewa powstał eko kolaż. W ciągu tygodnia do organizatorów akcji zostało nadesłanych 19218 zdjęć.
Bierzemy udział w Ogólnopolskiej Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”
Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
Bezpieczna droga do szkoły oraz szkolne zasady.
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku spotkali się z przedszkolakami i uczniami klas I-III. Spotkanie dotyczyło bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, np. kontaktu z psem bądź nieznaną osobą. Dzieci miały mnóstwo pytań, na które policjanci chętnie odpowiadali. Podczas spotkania uczniowie klasy III przedstawili młodszym kolegom i koleżankom, a w szczególności pierwszoklasistom, zasady obowiązujące w szkole. Pani wicedyrektor Marzena Łapa życzyła wszystkim uczniom udanego, pełnego radości roku szkolnego, rozwijania zainteresowań oraz sukcesów szkolnych.
Polak ma essę2 – pierwsze zadanie klasy 5
Uczniowie klasy 5 uczestniczyli w swoim pierwszym zadaniu Projektu. Uczniowie z zaangażowaniem tworzyli w grupach piramidy zdrowej żywności dla Alcesta. Praca cieszyła się dużym zainteresowaniem, zarówno ze względu na formę, jak i tematykę. Alcest, znany z lektury „Mikołajek” René Goscinny'ego, jest postacią, która uwielbia dobre jedzenie, co dodatkowo motywowało uczniów do twórczej pracy. Dzięki temu uczniowie mogli połączyć naukę z zabawą, rozwijając swoje umiejętności i artystycznie podczas tego inspirującego zadania.
Dzień Uśmiechu
Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najśmieszniejszy dowcip. Odbyło się głosowanie wśród uczniów na najbardziej uśmiechniętą nauczycielkę – została nią pani Ania Lica, a najbardziej uśmiechnięty nauczyciel to pan Marcin Dawidowski. Spośród uczniów najbardziej uśmiechniętą uczennicą wybrano Hanię Ozimek, a najbardziej uśmiechnięty uczeń to Nikodem Zienke. Każdy uczeń mógł także zmierzyć szerokość swojego uśmiechu... Okazało się, że najszerszy uśmiech należy do Dominika Bakalarskiego.
Światowy Dzień Drzewa
10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Tego dnia przedszkolaki wzbogaciły swoją wiedzę na temat drzew. Dowiedziały się, jakie znaczenie dla człowieka mają one w przyrodzie. Święto Drzewa to doskonała okazja, by kształtować postawę ekologiczną wśród najmłodszych i rozbudzać w nich poczucie odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, bo wynika ona z rzetelnej wiedzy o świecie.