AKTUALNOŚCI
Pismo Rzecznika Praw Dziecka
W załączeniu umieszczone zostało pismo Rzecznika Praw Dziecka dot. Dziecięcego Telefonu Zaufania i czatu internetowego dla dzieci i młodzieży.
Wielkanocne życzenia
Z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia
zdrowia, pogody ducha i miłych chwil spędzonych w gronie najbliższych.
Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
13 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyły się po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach wystartowały cztery drużyny ( 2 młodsze i 2 starsze) z terenu naszej gminy. Zawodnicy musieli wykazać się doskonałą wiedzą teoretyczną z zakresu ustawy prawo o ruchu drogowym, rozwiązując dwa testy: jeden z przepisów ogólnych, drugi ze skrzyżowań. Dalsza część zmagań to pokonywanie rowerem trudnego,
Szkolny Konkurs Ortograficzny
11 kwietnia podczas szkolnego apelu wręczone zostały dyplomy i nagrody dla zwycięzców pierwszego etapu Szkolnego Konkursu Ortograficznego . Mistrzami klas zostali:
Sukces naszej uczennicy
Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy VII Katarzynie Klawikowskiej uzyskania wysokiego wyniku LAUREATA – I MIEJSCE w konkursie powiatowym Pomorska Liga Zadaniowa „ Zdolni z Pomorza”.
Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?- zajęcia projektowe w klasie III z cyklu „Ciekawscy trzecioklasiści”
Oszczędzanie to niełatwa umiejętność. Wiąże się z koniecznością odłożenia w czasie realizacji wymarzonego celu, nierzadko też zmusza nas do wyrzeczeń. Dlaczego ludzie oszczędzają? Jakie są sposoby oszczędzania? Czy lepiej jest przechowywać pieniądze w skarbonce, czy może oddać do banku?
“Dziecięcy kącik z KiddyMoon”
Nasze Przedszkole bierze udział w konkursie “Dziecięcy kącik z KiddyMoon”, organizowanego przez markę KiddyMoon. Konkurs kierowany jest do żłobków, klubów malucha i placówek wychowania przedszkolnego w całej Polsce.
Wygrywa 10 placówek, które w głosowaniu, odbywającym się na stronie: https://kiddymoon.pl/konkurs zdobędą największą liczbę głosów. Głosować można codziennie, nie trzeba się rejestrować ani potwierdzać oddania głosu przez e-mail. Czas trwania głosowania to 18.04-8.05.2022. Z każdego komputera o danym adresie IP można oddać jeden głos raz na dobę.
Wielkanocny kiermasz dla Lili
8 kwietnia w naszej szkole odbył się Charytatywny Wielkanocy Kiermasz dla Malutkiej Liliany. Przygotowania do kiermaszu trwały kilka dni przy ogromnym zaangażowaniu nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację Liliany – mieszkanki naszej miejscowości.
Ucieszyła nas bardzo dużo liczba przybyłych gości. Kiermasz rozpoczęło przemówienie pana dyrektora oraz mamy Liliany, a później odbyła się część artystyczna przedszkolaków i uczniów z klas I-III. Wśród różnorodnych występów, nie zabrakło akcentu w kierunku Ukrainy, dzieci zaprezentowały taniec z szarfami niebiesko – żółtymi.
Spotkanie z autorką książek dla dzieci p. Katarzyną Keller.
4 kwietnia dzięki współpracy z Biblioteka Publiczną Gminy Nowa Wieś Lęborska uczniowie klas 1-2 oraz 4 – 6 mieli okazję spotkać się z autorką książek dla dzieci p. Katarzyną Keller. Pani Kasia gościła już u nas i tym razem nie było niespodzianki – zajęcia znowu okazały się świetnie przygotowane i z zapałem przeprowadzone. Dzieci doskonale bawiły się przy rozwiązywaniu kalamburów, zagadek literackich, językowych. Bardzo ważnym przesłaniem było uświadomienie czytelnikom, jak ważna jest wyobraźnia, którą można rozwinąć dzięki czytaniu książek. Uczniowie chętnie zadawali pytania. Interesowały ich między innymi źródła inspiracji do kolejnych książek. Niespodzianką dla dzieci było to, że autorka pisze także dla dorosłych.
Literacko, muzycznie i plastycznie o wiośnie
28 marca i 1 kwietnia najmłodsi uczniowie odwiedzili bibliotekę, aby poznać poezję Marii Konopnickiej – literackiej patronki roku 2022. Okazało się, że dzieci znają „Stefka Burczymuchę”, a podczas spotkania poznały inne wiersze poetki, np. „Powitanie wiosny “, „Nasze kwiaty”, „O czem ptaszek śpiewa” i inne. Ostatni wymieniony wiersz stał się podstawą do przypomnienia dzieciom o pierwszych wiosennych kwiatach. Z zaciekawieniem wzięły udział w odkodowaniu i rozpoznaniu kolorowych zwiastunów wiosny. Trzecioklasiści bez trudu rozpoznawali ptaki, które jako pierwsze odwiedzają nas po długich zimowych zimnych miesiącach. Ich śpiew rozbrzmiewał podczas wiosennego spotkania z poezją.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 02.04.2022
Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym zaburzeniem. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”
W kwietniu obchodzimy Dni Autyzmu. Z tej okazji stowarzyszenie Niebieski Skarb zorganizowało konkurs plastyczny : „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam”. W tym roku w artystycznej ekspresji szczególnie aktywnie uczestniczyły przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III, bo w tych kategoriach wiekowych był organizowany ten konkurs Poprzez jego organizację Stowarzyszenie „Niebieski Skarb” chciało przybliżyć nie tylko dzieciom, ale też ich rodzicom i innym mieszkańcom wiedzę, że wśród nas żyją osoby ze spektrum autyzmu. Poprzez zaangażowanie w plastyczną aktywność organizatorzy chcą kształtować tolerancyjne postawy w stosunku do tych osób, integrować osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi, zachęcać do twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji. Konkurs miał być dobrym pretekstem do przekazania dzieciom w przystępny sposób informacji o autyzmie. One żyją i uczą się wśród nas!
"Ciekawskie pierwszaki. Jak poznawać świat w klasie?" Jak zaplanować wiosenne porządki?
Dlaczego ludzie robią wiosenne porządki? Co to znaczy porządkować? Lekcja wprowadziła uczniów w temat zbiorów, pokazała im, jak w zależności od postawionego pytania możemy porządkować otaczające nas przedmioty.
SALA DO TERAPII INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
Cieszymy się niezmiernie, że w zasobach naszej szkoły posiadamy przestrzeń terapeutyczną, w której pod czujnym okiem terapeutki odbywają się zajęcia integracji sensorycznej. Są to zajęcia, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych - a zatem wrażeń wzrokowych, słuchowych, dotykowych, węchowych, smakowych oraz pochodzących z ruchu i grawitacji (czyli tak zwanej priopercepcji). Najprościej ujmując, jest to sposób porządkowania przez mózg informacji odbieranych przez zmysły.
Do terapii wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt tj. podwieszane platformy, huśtawki, hamaki, trampoliny, tunele, piłki gimnastyczne, równoważnie, deskorolki, a także materiały o różnej fakturze do stymulacji dotykowej, materiały do stymulacji wzrokowej, słuchowej, smakowej (ścieżki sensoryczne, kształtki, pomoce dotykowe itp.).
"Uczymy dzieci programować"
„Mróweczki” w dalszym ciągu realizują projekt „Uczymy dzieci programować”. Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji. Kodowanie - czyli zabawy przygotowujące do nauki programowania, to projekt, który dzieci bardzo polubiły. Pracowite „Mróweczki” same upominają się o kolejne zadania.