AKTUALNOŚCI
Standardy Ochrony Małoletnich
Standardy Ochrony Małoletnich w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu
Życzenia
Życzę Wszystkim Państwu, aby te Święta upłynęły w spokojnej i rodzinnej atmosferze, pełnej ciepła, zrozumienia oraz radości, aby dodały sił. Mam nadzieję, że każdy z nas spotka się w tych dniach ze zrozumieniem i akceptacją, które wzmocnią nas i zbliżą do siebie.
Życzę także, aby Święta były pełne symboli i tradycji, abyśmy mogli poczuć zapach choinki i wspólnie z najbliższymi zasiąść do wigilijnego stołu i zaśpiewać kolędy.
Życzę także wszystkiego dobrego w zbliżającym się Nowym 2025 Roku, aby był wyjątkowy i szczęśliwy i dał szansę zrealizowania planów osobistych i zawodowych, aby był lepszy i dostatniejszy od obecnego.
„Historia cudownej nocy.”
Piątek 20 grudnia upłynął w naszej szkole w bardzo świątecznej atmosferze. Od rana rozbrzmiewały piękne kolędy i pastorałki. To uczniowie klas I – III przystąpili do konkursu kolęd. Na kolejnej lekcji uczniowie klas IV – VIII zaprosili nas na przedstawienie bożonarodzeniowe pt.: „Historia cudownej nocy.” Wystąpili w nim Maryja, Józef, aniołowie, pasterze i trzej królowie Opowiedzieli nam historię narodzin Nowego Króla.
Na dzisiejszej uroczystości gościliśmy księdza proboszcza Janusza Góral, przewodniczącą Rady Rodziców panią Justynę Wilgę, dyrekcję i pracowników szkoły.
Jezus narodził się w Betlejem, a my pragniemy, aby narodził się w sercu każdego z nas.
Wesołych świąt!
Wyniki Konkursu na Najpiękniejszy list do Świętego Mikołaja
Jak co roku w naszej szkole, na początku grudnia, został ogłoszony Konkurs na „Najpiękniejszy list do Świętego Mikołaja” dla uczniów klas I – VIII. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pięknego listu do Świętego Mikołaja. Każdy list musiał być napisany samodzielnie i starannie. Wpłynęło bardzo dużo listów. W życzeniach dzieci pojawiały się prośby o pokój na świecie, prezenty dla najbliższych oraz aby cała rodzina mogła być razem w te święta. Z listów wynikało też, że dzieci bardzo proszą Mikołaja o śnieg. Komisja konkursowa po długich naradach postanowiła przyznać następujące nagrody i podziękowania za udział.
Facebogowie – Polak ma essę
W tym tygodniu uczniowie klasy 5 i 6 zmierzyli się nowym zadaniem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Polak ma essę2. Tym razem uczniowie zmagali się z mitologią grecką. Wykorzystali znany portal Facebook, by stworzyć profile wybranych bogów greckich. Zdecydowanymi celebrytami okazali się Zeus, Ares, Hades, Posejdon i Artemida.
Przy tym zadaniu uczniowie świetnie się bawili oraz utrwalili informacje o mitologii greckiej.
Okazało się również, że Facebook w formie papierowej to nie lada wyzwanie.
Lekcja online
18 grudnia nasi uczniowie razem z rówieśnikami czeskiej miejscowości Semĉice wzięli udział w lekcji online. Zajęcia w języku angielskim były doskonałą okazją do sprawdzenia znajomości słownictwa oraz do rozmowy o tradycjach bożonarodzeniowych. Poznaliśmy zwyczaje świąteczne naszych południowych sąsiadów, zaprezentowaliśmy im nasze, obdarowaliśmy się wzajemnie słodkimi upominkami, a na koniec rozegraliśmy świąteczny quiz. Było mnóstwo niespodzianek, śmiechu, zabawy, a przy okazji nauki.
Podsumowanie szkolnej akcji charytatywnej GROSIK
Od września do końca listopada z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariatu w naszej szkole prowadzona była zbiórka groszy pod hasłem „GROSIK”. Głównym celem akcji było wykorzystanie najmniejszych nominałów, często zalegających w naszych portfelach groszy i przekazanie ich na cel charytatywny. Zebraną kwotę 771 zł 15 gr przekazaliśmy wolontariuszom „Młodzi dla Świata. Kwiaty Franciszka”, która wspomoże zakup paczek świątecznych dla osób potrzebujących.
Podczas akcji uczniowie naszej szkoły i grupy przedszkolne zbierali grosze w specjalnie przygotowane do tego pojemniki.
Kaszubskie ozdoby świąteczne
18 grudnia kolejna grupa uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego spotkała się w bibliotece, by wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne z wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów. Pomysłu dostarczyły nam ozdoby choinkowe oglądane w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zdecydowaliśmy się wykonać „pająka” w nieco uproszczonej wersji.
Podsumowanie Gminnego Konkursu na Ozdobę Świąteczną
13 grudnia nastąpiło podsumowanie Gminnego Konkursu na Ozdobę Świąteczną zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury. Uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział. W dniu rozstrzygnięcia konkursu Pani Dyrektor GOK – u przygotowała dla dzieci niespodziankę w postaci świątecznej opowieści w teatrzyku kamishibai. Następnie wręczono uczestnikom konkursu dyplomy oraz nagrody rzeczowe
Miło nam poinformować, że III miejsce zajął uczeń klasy 3 - Franciszek Gierszewski.
XXI Powiatowy Konkurs Plastyczny "Coraz bliżej święta, eko święta"
Miło nam poinformować, że praca naszej uczennicy Zofii Orlińskiej została nagrodzona w XXI Powiatowym Konkursie Plastycznym „Coraz bliżej święta - eko święta” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku.
Serdecznie gratulujemy.
Ogólnopolska Międzyszkolna Liga Malucha w Dwa Ognie o Puchar Małgorzaty Glinki
17 grudnia zakończyliśmy kolejny projekt realizowany wspólnie z Glinka Academy, SPS Lębork oraz UKS Libero Łebień: Ogólnopolska Międzyszkolna Liga Malucha w Dwa Ognie o Puchar Małgorzaty Glinki. Ponad 150 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej oraz Szkoły Podstawowej w Łebieniu rywalizowało od września. W każdej szkole uczniowie z klas I – III spotykały się regularnie na zawodach w dwa ognie, które przebiegały pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowawców klas. Rozegrano aż siedem kolejek rozgrywkowych w okresie od września do grudnia. Najlepsi zakwalifikowali się do ostatniego turnieju finałowego, który odbył się w Zespole Szkól im. Jana Pawła II w Łebieniu. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, a szkoły puchary oraz sprzęt sportowy. Warto też wspomnieć, że takie same rozgrywki zostały zorganizowane w 16 innych miejscowościach z terenu całej Polski (Milicz, Biała Podlaska, Tarnów, Wieliczka i inne). Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Tradycyjne ozdoby świąteczne na Kaszubach
Kaszubi słyną z przywiązania do tradycji i kultywowania jej. Świąteczne nieco różnią się od tych w innych regionach w Polsce. Różni się też nazewnictwo, Mikołaj to Gwiazdor, a choinka – danka. Dawniej przystrajało się ją w dzień wigilijny. Najczęściej robił to gospodarz, któremu pomagały dzieci. Na dance wieszano ozdoby wykonane samodzielnie przez dzieci. Były one robione z kolorowego papieru, np. lińcuchë ( łańcuchy), słomë ( słomy), sreberek i złotek z czekolad, opakowań po słodyczach.
WOJEWÓDZKI KONKURS MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ
13 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej odbył się Wielki Finał konkursu czytelniczego w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô.
Podczas finału spotkali się najlepsi z najlepszych - laureaci eliminacji powiatowych, aby rywalizować o tytuł Mistrza Pięknego Czytania w Języku Kaszubskim 2024. Były to nie tylko zmagania, ale również wyjątkowa okazja do promowania kultury kaszubskiej i integracji miłośników tego pięknego języka.
Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II a Wiktoria Lica.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Wspólne ubieranie choinki
6 grudnia 2024 roku , w piątkowe późne popołudnie przy Zespole Szkół w Łebieniu miało miejsce „Wspólne ubieranie choinki”. Obecni na spotkaniu razem z wójtem gminy Nowa Wieś Lęborska Szymonem Medalionem, sekretarzem gminy Edytą Krefta, kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Iloną Kwidzińską, proboszczem parafii Łebień Januszem Góralem ( pomysłodawcą tej imprezy), sołtysem Łebienia Adamem Folgą i dyrektorem szkoły Krzysztofem Wojtysiakiem ubrali stojącą przy szkole choinkę i kiedy zapaliły się lampki na choince wszyscy uczestnicy rozświetlili plac przy szkole zimnymi ogniami, które przywiózł ze sobą Pan Wójt.
Uczniowie pierwszej klasy z wizytą w bibliotece
10 grudnia pierwszoklasiści kolejny raz odwiedzili bibliotekę, gdzie zapoznali się z pracą w bibliotekarza oraz przypomnieli sobie poszczególne działy w bibliotece i zasady korzystania z księgozbioru. Na koniec rozmawiali o świątecznych zwyczajach oraz o wyczekiwanym św. Mikołaju, jego krainie Laponii i pisaniu listów do niego.