AKTUALNOŚCI
Egzamin Ósmoklasisty
W dniach 14, 15 i 16 maja 2024r. odbywał się Ogólnopolski Egzamin Ósmoklasisty. W tych dniach uczniowie klasy ósmej po raz pierwszy w życiu przystąpili do pierwszego, poważnego egzaminu.
14 maja odbył się egzamin z języka polskiego, 15 maja z matematyki a 16 maja z języka angielskiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i mocno trzymamy kciuki za naszych uczniów.
Spotkanie ze Strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Łebienia i Tawęcina
10 maja br. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów i przedszkolaków ze Strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej z Łebienia i Tawęcina. Wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dzieci miały okazję z bliska obejrzeć wóz strażacki i zapoznać się z jego wyposażeniem. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, zaprezentowali specjalny ubiór, który wykorzystują w akcjach, pokazali sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Największą atrakcją dla każdego dziecka było wcielenie się w rolę strażaka gaszącego pożar przy użyciu węża gaśniczego z prądownicą. Spotkanie to uświadomiło dzieciom, jak trudna, odpowiedzialna i zarazem ciekawa jest praca strażaka.
Masz problem? Nie jesteś sam! – telefony wsparcia
- 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
- 116 123 – Telefon zaufania dla dorosłych
- 800 121 212 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika praw dziecka
- 800 119 119 – Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży
- 800 702 222 – Centrum wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
- pomorskiedlaciebie.pl – portal wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym
- www.pomorska.policja.gov.pl – tu znajdziesz kontakt do specjalisty
Doradca zawodowy PUP na zajęciach w szkole
Wybór ścieżki kształcenia jest niezwykle ważnym i jednocześnie trudnym momentem dla młodzieży szkół podstawowych. Doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Lęborku prowadziła w dniu 10 maja zajęcia dla uczniów klasy 8 naszej szkoły. Naszym uczniom zostały wskazane możliwości skorzystania z barometru zawodów deficytowych i nadwyżkowych w dokonywaniu wyboru przyszłej szkoły lub zawodu. Diagnoza ta wykonywana jest w każdym roku w oparciu o trendy na rynku pracy i może stanowić cenną wskazówkę w wyborze kierunku nauki.
W trakcie zajęć Doradca zwróciła również uczniom uwagę na czynniki takie jak osobowość, talenty, hobby, wartości, które mają ogromny wpływ na świadomy i trafny wybór dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz wskazała narzędzia jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy, aby pomóc młodym ludziom w wyborze odpowiedniego zawodu w przyszłości.
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2024/2025
INFORMACJE OGÓLNE:
Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska na rok szkolny 2024/2025 odbędzie się do następujących placówek:
- Przedszkole w Nowej Wsi Lęborskiej
- Oddziały przedszkolne w Lubowidzu,
- Przedszkole w Łebieniu,
- Przedszkole w Garczegorzu,
- Oddział przedszkolny w Krępie Kaszubskiej,
- Oddział przedszkolny w Janowicach,
- Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej w Garczegorzu,
- Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej w Leśnicach,
- Oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej w Redkowicach.
Rekrutacja odbywa się na zasadach określonych w następujących aktach prawnych:
REKRUTACJA DO KLASY I SZKOŁY PODSTAWOWEJ NA ROK SZKOLNY 2024/2025
INFORMACJE OGÓLNE:
Rekrutacja do klas I publicznych szkół podstawowych prowadzonych na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska na rok szkolny 2024/2025 odbywa się na zasadach określonych w następujących aktach prawnych:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe;
- Uchwała nr XXXII/306/17 Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska z dnia 28 marca 2017 roku w sprawie postępowania rekrutacyjnego do klas I szkół podstawowych, dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Nowa Wieś Lęborska;
- Zarządzenie nr W-16/2024 Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska z dnia 31 stycznia 2024 roku w sprawie określenia wzoru wniosku i zgłoszenia niezbędnych podczas rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klasy I publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Nowa Wieś Lęborska;
- Zarządzenie nr W-18/2024 Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska z dnia 31 stycznia 2024 roku w sprawie harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do szkół podstawowych, a także kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół podstawowych oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.
Modne lektury szkolne
Uczniowie klasy 5 na lekcji języka polskiego podjęli się kolejnego wyzwania z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!”. Tym razem zadanie polegało na tym, aby ozdobić torbę elementami graficznymi z wybranej lektury. Uczniowie wykazali się niesamowitą wyobraźnią i zdolnościami. Stali się na chwilę kreatorami mody, wykorzystując wiedzę z ulubionego utworu literackiego.
Trzymaj formę ! Spektakl profilaktyczny w wykonaniu uczniów klasy VI pt.:„Witaminy zjadamy o zdrowie dbamy”
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Trzymaj formę”, którego organizatorami jest m.in. Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców. W ramach programu uczniowie klasy VI zrealizowali projekt edukacyjny, w efekcie którego powstał spektakl teatralny pt. „Witaminy zjadamy, o zdrowie dbamy”. Głównym celem było poznanie roli i witamin w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, a tym samym kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Podczas realizacji projektu uczniowie pracowali zróżnicowanymi metodami aktywizującymi, nabywali umiejętności współpracy i rozwijali swoją kreatywność. Prace nad powstaniem spektaklu oparto na metodzie projektu i poprzedzone były kilkugodzinnymi spotkaniami z uczniami, na których stworzono scenariusz przedstawienia. Realizowano ustalone zadania, aż do punktu kulminacyjnego, czyli przedstawieniu spektaklu społeczności szkolnej i środowisku lokalnemu na kiermaszu wielkanocnym, podczas którego dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany przez uczniów „Kącik zdrowia” z informacjami dotyczącymi zdrowego odżywiania.
Gminny Konkurs Recytatorski „Rodnô Mòwa”
6 maja uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w konkursie literatury kaszubskiej. Dwóch uczestników z klasy II- Franciszek Gierszewski i Mieszko Fugiel otrzymało wyróżnienie. Za reprezentowanie naszej szkoły dziękujemy również dwóm uczennicom z klasy V - Zuzannie Bakalarskiej i Olivii Folga.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Strażacki Wóz Przyszłości”.
Uczniowie naszej szkoły Hanna Jaskulska, Zuzanna Jeka, Filip Jeka, Aleksander Bartnik i Łukasz Łapko, którzy są druhami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Łebieniu, wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Strażacki Wóz Przyszłości”. Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac nadesłanych przez dzieci z całej Polski. Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca na podium.
„Powstanie Warszawskie” - żywa lekcja historii
7 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto” pod tytułem „Powstanie Warszawskie”.
W czasie tej niecodziennej lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z historią Polski i Polaków żyjących podczas II wojny światowej. Mogli także obejrzeć stroje historyczne oraz różnego rodzaju broń.
„Empiriusz” - Laboratoria Przyszłości.
W poniedziałek, w pracowni chemicznej, uczniowie wzięli udział w pasjonujących eksperymentach, korzystając z innowacyjnego zestawu VR o nazwie „Empiriusz” w ramach projektu edukacyjnego Laboratoria Przyszłości.
To niezwykłe narzędzie umożliwiające wirtualne eksploracje w dziedzinie chemii zapewniło im niezapomniane wrażenia. Podczas tej lekcji, za pomocą Empiriusza, uczniowie mieli okazję przeprowadzić różnorodne eksperymenty chemiczne w wirtualnej rzeczywistości. Zanurzeni w wirtualnym laboratorium, badali reakcje chemiczne, obserwowali efekty tych reakcji oraz zgłębiali tajniki przemian materii, jakie zachodzą w procesach chemicznych.
Święto Konstytucji 3 Maja
Święto Konstytucji 3 Maja uczciliśmy podczas uroczystej akademii, na której klasa piąta przedstawiła prezentację na temat okoliczności uchwalenia Konstytucji.
Światowy Dzień Ziemi
W ramach Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole odbyło się wiele akcji związanych z tematyką ochrony naszej planety i jej zasobów. Kulminacyjnym punktem obchodów był wyjazd klasy 1a, 1b i klasy 2a na zajęcia terenowe prowadzone przez podleśniczego p. Huberta Kellera. Podczas zajęć uczniowie naszej szkoły wędrując po ścieżce przyrodniczej nad jeziorem Sarbsko mieli okazję poznać faunę i florę naszej okolicy. Poznali też problemy związane z ochroną gatunkową. Dowiedzieli się również, do czego w lesie służą słupki oddziałowe i w jaki sposób mogą uratować nam życie. Pan Hubert przygotował pokaz sygnałów łowieckich wykonanych na rogu myśliwskim. Na koniec wycieczki w ramach integracji klas uczniowie wspólnie bawili się na placu zabaw.
Charytatywna zumba
25 kwietnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej w naszej szkole odbyła się zumba charytatywna, którą poprowadziła wspólnie z naszymi szkolnymi wolontariuszkami Sylwia Pobłocka - licencjonowany instruktor zumba fitness. Dzięki licznej obecności i ogromnej szczodrości wielu osób, udało się zebrać kwotę 3115 zł, która zostanie przekazana na konto Fundacji „Kawałek Nieba” na operację Natalii. Wspaniale jest w takim licznym gronie wspólnie potańczyć, a przy tym jeszcze mieć możliwość pomóc w tak szczytnym celu. Mimo że wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy, to na stałe wpisuje się w kalendarz akcji samorządu uczniowskiego naszej szkoły .
Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Dnia 24.04.2024 r. w ramach Edukacji dla bezpieczeństwa, na małej sali gimnastycznej, odbyły się zajęcia z p. Rafałem Bocianem – instruktorem Ochotniczej Służby Ratowniczej w Lęborku. W zajęciach uczestniczyły klasy IV-VIII.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak powinni zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Zapoznali się również z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie urazów, np. skaleczeń, krwotoków, złamań, stłuczeń a także zadławień czy zasłabnięć. Pod okiem doświadczonego specjalisty ćwiczyli na fantomach jak udzielić pierwszej pomocy oraz RKO (resuscytacji krążeniowo- oddechowej) i tamowania krwotoków z ran.