AKTUALNOŚCI
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia to ważna data w kalendarzu dla kogoś, kto poświęca swój wolny czas, wspiera dobrym słowem, współtworzy wiele akcji, przekazuje ogrom dobroci, bezinteresownie angażuje się na rzecz innych. O kim mowa? Oczywiście o wolontariuszach.
Wasze święto jest okazją, by powiedzieć Wam: „DZIĘKUJEMY!”
Wigilijne spotkanie opłatkowe
Spotkanie opłatkowe, które odbyło się 12 grudnia 2024 roku weszło już do kalendarza szkolnych uroczystości i stało się tradycją naszej społeczności. W tym pięknym dniu spotykamy się w świątecznej scenerii na sali gimnastycznej szkoły z mieszkańcami najbliższych szkole miejscowości. Gości powitał dyrektor szkoły Krzysztof Wojtysiak. Wśród obecnych nie zabrakło księdza proboszcza z Łebienia Janusza Górala, radnego powiatowego Krzysztofa Pruszaka, radnego gminnego Zdzisława Kotłowskiego, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Lęborskiej Ilony Kwidzińskiej, sołtysów Lędziechowa Krystyny Nowatkowskiej, Rekowa Martyny Pisarek, Garczegorza Zofii Giełażyn i Łebienia Adama Folgi. Obecni byli również przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Łebienia, przedstawiciele Rad Sołeckich z Łebienia i Lędziechowa, strażacy z OSP Łebień , przedstawiciele Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu oraz mieszkańcy młodsi i starsi z Łebienia, Lędziechowa, Rekowa, Karlikowa, Tawęcina, Bąsewic, Krępy Kaszubskiej, Darżkowa, Zdrzewna, Garczegorza i Kopaniewa.
Przedszkola z klasą w gminie Nowa Wieś Lęborska-etap 2
Gmina Nowa Wieś Lęborska uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu partnerskiego pn. „Przedszkola z klasą w gminie Nowa Wieś Lęborska - etap 2”.
Partnerami projektu są Fundacja Lokalna z siedzibą w Pogorzelicach oraz Dawid Steffke Mapa Edukacji z siedzibą w Wejherowie.
Projekt realizujemy, aby zwiększyć o 36 liczbę miejsc przedszkolnych i poprawić jakość edukacji przedszkolnej w Gminie Nowa Wieś Lęborska.
Z projektu korzystać będzie 16 nauczycieli oraz 132 dzieci z 7 oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Nowa Wieś Lęborska.
Ogólnopolska akcja "Serce za odwagę"
Uczniowie z klas 1-3 wzięli udział w bardzo wyjątkowej akcji - „Serce za odwagę”. Przygotowaliśmy kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. W ten symboliczny sposób uczniowie mieli możliwość złożyć podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny. Wierzymy, że ten mały gest dostarczy odbiorcom wiele radości. Udział w tej akcji stał się wspaniałą lekcją historii, empatii i szacunku.
III GMINNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO „Die deutschsprachigen Länder”
Uczniowie klasy VII wzięli udział w III Gminnym Konkursie z Języka Niemieckiego dla uczniów klas VII i VIII. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. TOW „Gryf Pomorski” w Redkowicach. Każdy uczestnik wykonał plakat zawierający najistotniejsze informacje na temat wybranego kraju niemieckiego obszaru językowego.
Miło nam poinformować, że II miejsce zajął Nataniel Minczykowski, a wyróżnienia otrzymały Michalina Draus i Wiktoria Olender.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i serdecznie gratulujemy.
Podniesienie jakości edukacji podstawowej w Gminie Nowa Wieś Lęborska
Gmina Nowa Wieś Lęborska uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu partnerskiego pod nazwą „Podniesienie jakości edukacji podstawowej w Gminie Nowa Wieś Lęborska”. Partnerami projektu są firma Dawid Steffke Mapa Edukacji z siedzibą w Wejherowie oraz Fundacja Lokalna z Pogorzelic.
Celem projektu jest wyrównanie szans uczniów z trudnościami edukacyjnymi oraz podniesienie jakości rozwijania kompetencji kluczowych uczniów w czterech szkołach podstawowych na terenie Gminy Nowa Wieś Lęborska. Z jego efektów skorzysta 32 nauczycieli oraz 332 uczniów z tych szkół.
W ramach projektu planowane jest zakup pomocy dydaktycznych wspierających rozwijanie kompetencji kluczowych i społecznych oraz zakup wyposażenia pracowni informatycznej.
Mikołajkowy wyjazd klasy IIa, IIb i III do Parku Trampolin
W piątek 6 grudnia uczniowie klasy IIa, IIb i III wybrali się do Jumping Park Trampolin w Lęborku. To idealne miejsce, by aktywnie i wesoło spędzić mikołajki. Na dzieci czekało tam mnóstwo atrakcji takich jak: basen z gąbkami, trampoliny, ścianka wspinaczkowa, trzypoziomowy „małpi gaj”. Centrum rozrywki zapewniło naszym dzieciom świetną zabawę. Dzieci wróciły zmęczone, ale uśmiechnięte!
Zakończenie projektu "Umiem pływać"
9 grudnia uczniowie klasy 2a i 2b zakończyli zajęcia, które odbywały się na Pływalni Miejskiej „Rafa” w Lęborku w ramach programu powszechnej nauki pływania ”Umiem pływać” .
Podstawowym celem projektu było opanowanie przez uczniów elementarnych sposobów pływania, a także uświadomienie dzieciom i rodzicom korzyści zdrowotnych, jakie pociąga za sobą ta umiejętność. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu. Podczas nich uczniowie oswajali się z wodą i poznawali tajniki pływania. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie, z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd. Nauczyły się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Udział w tym projekcie dał im nie tylko możliwość nauki pływania, ale również aktywnego spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaki.
„Słodkie mikołajki”
Rodzice uczniów włożyli wiele pracy i serca, aby przygotować w naszej szkole „Słodkie mikołajki”. Stoły zapełniły się pysznymi ciastami, babeczkami, pierniczkami i ciasteczkami. Wszystkie udekorowane w pięknie, świątecznie.
Nie zabrakło również gadżetów z wizerunkiem Mikołaja, wyrobów włókienniczych własnoręcznie zrobionych przez mamy uczniów, lemoniady z cytryną i miodem, lizaków i innych słodyczy. Zapachniało świętami …
Jesteśmy pod wrażeniem aktywności podczas zakupów, dziękujemy!
Wycieczka do Czołpina
5 grudnia uczniowie kl. 4 i kl. 6 uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie. Zajęcia te odbyły się w ramach programu edukacyjnego „Nawigacja w Przyszłość, czyli lekcje z klimatem w SPN”. Uczniowie rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania muzeum. Instytucja ta mieści się w zabytkowej Osadzie Latarników z końca XIX wieku. Ekspozycja stała Muzeum prezentuje historię powstania Parku oraz walory jego środowiska naturalnego. Na poddaszu zgromadzono eksponaty dot. nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego. Kolejną atrakcją było wejście na latarnię wybudowaną na wysokim wzgórzu. Aby do niej dojść trzeba było przebyć pieszo 1,5 km leśnego szlaku. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, które poprowadzili pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego.
"Ożywione dzieło"
Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Filip Flisikowski z klasy VIII został laureatem IV Powiatowego Konkursu Fotograficznego pt. „Ożywione dzieło”. To nie pierwsza nagroda naszego ucznia w tym konkursie, więc jest nam tym bardziej miło, że mimo wysokiego poziomu i bardzo dużej ilości prac konkursowych Filip zawsze jest na podium!.
Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży z klas IV-VIII z terenu całego powiatu. Celem było upowszechnianie wiedzy z zakresu historii sztuki poprzez nowoczesną prezentację wykorzystującą nowoczesne środki przekazu wynikające z technicznego postępu. To także twórcze wyzwanie, wyzwalanie kreatywności i zachęta do indywidualnej interpretacji dzieła sztuki. Uczestnicy mogli również doskonalić warsztat fotograficzny, mając wolny wybór techniki fotograficznej do zobrazowania swojej wizji danego dzieła.
POWIATOWY KONKURS MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ
5 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku odbył się powiatowy etap konkursu czytelniczego w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô.
W kategorii klas 1 - 2:
- Wiktoria Lica z klasy 2a zajęła I miejsce.
- Hanna Jaskulska z klasy 2b otrzymała wyróżnienie.
Uczennica Wiktoria Lica będzie reprezentowała naszą szkołę w finale, który odbędzie się 13 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Pasowanie na przedszkolaka
2 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się pierwsza wyjątkowa w życiu każdego dziecka uroczystość - pasowanie. Dzieci zaprezentowały przed rodzicami oraz dyrekcją swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie, a następnie złożyły uroczyste ślubowanie.
Andrzejki w przedszkolu
29 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Właśnie w tym dniu dzieci z grupy „Kotki” i „Pszczółki” miały okazję przenieść się w magiczny świat wróżb i zabaw związanych z andrzejkową tradycją. Wszystkie przedszkolaki z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w licznych wróżbach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały, kiedy dorosną, wróżyły układając buty, wybierały serduszka z imionami oraz losowały kartę, która wskazywała miejsce ich zamieszkania w przyszłości. Wróżbom i zabawom towarzyszyła muzyka i tańce oraz bardzo lubiany przez dzieci słodki poczęstunek.
Andrzejki w młodszych klasach
Wróżby pobudzają wyobraźnię, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wielu uczniów z niecierpliwością oczekiwało na ten niezwykły dzień, inny niż wszystkie – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą i tańcem. W tym roku impreza andrzejkowa w naszej szkole miała miejsce 29 listopada. Wszyscy wspaniale bawili się przy muzyce. Pomiędzy przerwami od tańca uczniowie uczestniczyli we wróżbach przygotowanych w klasach. Samorząd Uczniowski przygotował dla swoich młodszych koleżanek i kolegów pokaz baniek mydlanych połączony z "tańcem balonowym" oraz malowanie twarzy. Po wyczerpującej zabawie wszystkie dzieci mogły posilić się przy wspólnie przygotowanym „szwedzkim stole" .