AKTUALNOŚCI
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Polak ma essę! 2"
W roku szkolnym 2024/2025 klasa piąta i szósta bierze udział w drugiej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę". Głównym celem projektu jest utrwalenie zdobytej wiedzy z języka polskiego oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów. Polega na wykonaniu zadań i publikację ich efektów na oficjalnej stronie Projektu i szkoły. Zaczynamy już w przyszłym tygodniu.
Ogólnopolska Międzyszkolna Liga Malucha w "2 Ognie" o Puchar Małgorzaty Glinki
Ogólnopolska Międzyszkolna Liga Malucha w „2 Ognie" o Puchar Małgorzaty Glinki" w Gminie Nowa Wieś Lęborska to z pewnością wydarzenie pełne emocji i radości!
Za nami druga kolejka rywalizacji, w której biorą udział najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Lęborskiej oraz Szkoły Podstawowej w Łebieniu.
W trakcie rywalizacji można było zauważyć wiele zapału i sportowej walki. Młodzi zawodnicy z dużym zaangażowaniem biegali po boisku, starając się zdobyć jak najwięcej punktów dla swoich drużyn. Każda gra była pełna emocji, a wyniki często decydowały się w ostatnich sekundach.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego edycja X
27 września 2024 roku nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w „Europejskim Dniu Sportu Szkolnego”(ESSD – European School Sport Day). Odbywa się on corocznie od 2015 roku, włączając w obchody placówki edukacyjne nie tylko z Europy, ale także z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Głównym celem ESSD jest pokazanie, że ruch to nie tylko dbałość o zdrowie, ale również świetna zabawa i sposób na budowanie pozytywnych relacji w społeczności szkolnej.
Tegoroczny temat przewodni to „Edukacja w ruchu”. Podczas zajęć ruchowych uczniowie naszej szkoły skupili się na dbaniu o swoją sprawność fizyczną. Pod czujnym okiem nauczycieli wzięli udział w różnorodnych zabawach ruchowych, które miały charakter zwinnościowo - szybkościowy. Dodatkowo rozegrali swoje ulubione gry drużynowe.
#ESSD2024
Spotkanie rejonowe dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu lęborskiego z wizytatorem Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku
W niecodzienny sposób rozpoczęło się spotkanie rejonowe dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu powiatu lęborskiego ( ok. 35 uczestników), które miało miejsce 25 września 2024r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łebieniu. Wszyscy zostali podzieleni na mniejsze grupy i wraz ze swoimi opiekunami udali się do escape roomów w poszukiwaniu puzzli. Po wykonaniu zagadek i zadań i znalezieniu puzzli wspólnie ułożono myśl Jana Pawła II , patrona naszej placówki, która była myślą przewodnią konferencji: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. Dyrektor Krzysztof Wojtysiak wraz z wicedyrektor Marzeną Łapą przedstawili zebranym informacje o działalności szkoły i przedszkola. Uczestnicy obejrzeli krótki występ uczniów szkoły i filmy promujące placówkę. Następnie odbył się panel dyskusyjny „Ocenianie kształtujące” prowadzony przez Pana Dariusza Zelewskiego dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kartuzach.
Pierwszoklasiści w szkolnej bibliotece
1 października uczniowie klasy 1. odwiedzili bibliotekę, aby nauczyć się korzystania z księgozbioru. Wielu uczniów było czytelnikami już w zerówce i część z nich dość chętnie wypożyczała książki z rodzicami. Tym razem mogli sami dokonać wypożyczeń. Poza tym dowiedzieli się, że książka ma grzbiet, że nie lubi wody, brudnych rąk i wydzierania stron, a poza tym bardzo lubi swoje miejsce na półce. Uczniowie i uczennice poznali zasady panujące w bibliotece, po czym z wielkim zapałem poszukiwali najciekawszych, najładniejszych książek.
EKOkonkurs pod nazwą „Segreguję – nie marnuję”. Zbiórka surowców (butelek PET oraz puszek aluminiowych)
Nasza szkoła przystąpiła do EKOkonkursu zbiórki surowców (butelek PET oraz puszek aluminiowych) pod nazwą „Segreguję – nie marnuję”. Organizatorem konkursu jest Zakład Zagospodarowania Odpadów Czysta Błękitna Kraina Sp. z o.o. w Czarnówku. Zbieramy butelki PET (do pojemności 6 l i aluminiowe puszki.
Konkurs przebiegał będzie w dwóch etapach i trwa od 1.10.2024r. do 5.05.2025r.
- od 1.10.2024 r. do 10.12.2024 r. (I etap)
- od 1.01.2025 r. do 5.05.2025 r. (II etap)
Gminne Zawody w Badmintonie
1 X dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Łebieniu zostały mistrzyniami gminy w
badmintonie. Rozgrywki odbywały się w ramach Igrzysk Dzieci .
Gminne Zawody w Badmintonie odbyły się w szkole w Leśnicach. Najlepiej spisały się nasze najmłodsze zawodniczki, które wygrały wszystkie mecze i dlatego zasłużenie zdobyły awans do finału powiatowego.
Dobry wynik osiągnęli też starsi chłopcy, którzy wywalczyli 3. miejsce.
Młodsi chłopcy zostali sklasyfikowani na 4 miejscu , a starsze dziewczęta na 5. miejscu.
Uroczystość patriotyczno – religijna w Krępie Kaszubskiej
29 września 2024r.uczniowie naszej szkoły, rodzice, nauczyciele i dyrekcja uczestniczyli w uroczystości patriotyczno – religijnej upamiętniającej ofiary Marszu Śmierci w styczniu 1945 roku w Krępie Kaszubskiej. W programie był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu, przemówienia zaproszonych gości, a także wręczono medale „Pro Patria” przyznawane za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Jak co roku odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem pamięci oraz odśpiewano Rotę. Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość uczestniczenia w tak ważnej uroczystości patriotycznej.
Wyjazd uczniów klasy ósmej do Piaśnicy
W lasach piaśnickich na obszarze 250 ha w okresie od IX 1939 r. do IV 1940 r. hitlerowcy wymordowali w masowych egzekucjach od 12 do 14 tysięcy ludzi, przedstawicieli inteligencji i duchowieństwa kaszubskiego i pomorskiego czyli krzewicieli polskości. Dzisiaj na terenie Piaśnicy znajduje się cmentarz – miejsce pamięci ofiar oraz kaplica – mauzoleum, pełniąca jednocześnie funkcję pomnika. Ta „żywa lekcja historii” bardzo poruszyła uczniów, którzy zadawali wiele pytań i dzielili się wspomnieniami o swoich przodkach mieszkających na tych terenach w czasie II wojny światowej. Gorąco dziękujemy Panu Rafałowi Gajewskiemu za zorganizowanie i towarzyszenie nam w zwiedzaniu mauzoleum w Piaśnicy.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zdrowe życie i pierwsza pomoc”
Celem projektu jest kształtowanie nawyków prozdrowotnych, rozwijanie sprawności fizycznej oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Poprzez różnorodne aktywności edukacyjne, warsztaty i zabawy, uczniowie będą mieli okazję nauczyć się, jak dbać o swoje zdrowie, aktywnie spędzać czas i reagować w sytuacjach awaryjnych. Projekt łączy elementy edukacji zdrowotnej, fizycznej oraz pierwszej pomocy, tworząc holistyczne podejście do zdrowia i dobrostanu dzieci.
Wycieczka do Lęborka
25 września uczniowie klasy 2a, 2b i 3 wybrali się na wycieczkę do Lęborka. Celem wyjazdu stał się udział w warsztatach malowania na szkle, które odbyły się w Muzeum w Lęborku. Uczniowie za pomocą czarnej konturówki na szklanej powierzchni rysowali dowolny wzór, który następnie pokrywali kolorowymi farbami. Warsztaty te obudziły w uczniach kreatywność i zachęciły do samodzielnego projektowania. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Wieży Ciśnień w Lęborku. Tam uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, skąd się bierze woda w kranie. Obejrzeli także wiele ciekawych wystaw oraz z platformy widokowej podziwiali piękną panoramę Lęborka i okolic. Dopiero tam, na wieży, zobaczyli, w jakim niezwykłym miejscu położone jest nasze miasto. Wycieczkę zakończył spacer piękną ulicą Staromiejską i wspólna pizza.
Miedzypoleniowy Festiwal Gier
20 września z inicjatywy Uczniowskiego Klubu Sportowego Libero Łebień we współpracy z Samorządem Uczniowskim i Szkolnym Klubem Wolontariatu w naszej szkole odbył się Międzypokoleniowy Festiwal Gier, którego celem przewodnim była integracja społeczności lokalnej, poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego na grach. Uczestnicy w myśl zasady fair play rywalizowali ze sobą, próbując swoich sił w przeróżnych grach – logicznych, strategicznych i zręcznościowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej FIFY oraz wieża Froebla. Piątkowe popołudnie było wesołe, kolorowe i spędzone aktywnie na wspólnych grach i rozmowach.
Międzypokoleniowy Festiwal Gier został sfinansowany z dotacji Gminy Nowa Wieś Lęborska w ramach realizacji zadania „Działaj lokalnie - aktywna integracja mieszkańców".
Samorząd Uczniowski rozpoczyna pracę w nowym składzie
18 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na plakatach wyborczych, które zostały umieszczone na holu szkoły do wglądu całej społeczności szkolnej. Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „nudy ze mną w tej szkole nie znajdziesz”, „większa ilość dyskotek”. Każdy z uczniów mógł oddać głos na swojego kandydata.
Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącym Szkoły została uczennica klasy VII Klaudia Dąbrowska, zdobywając 69 głosów. Zastępcą uczennica klasy VI Maja Szarafińska, a sekretarzem uczennica klasy VI Julia Jaskulska.
Gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnych stanowisk.
Dzień Kropki
15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki. W naszej szkole odbył się on pod hasłem „ Rozbudź w sobie…”. Zabawy z kropką przygotowane przez Samorząd Uczniowski dały okazję naszym uczniom do rozbudzenia w sobie spostrzegawczości, uważności, kreatywności. Przy tym wszystkim uczestnicy mogli doskonalić koncentrację i pamięć. Powstały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Uczniowie omawiali historię Vashti, rozmawiając o własnych talentach, zdolnościach. Na holu szkoły powstało Szkolne Drzewo Talentów.
Niepozorna KROPKA to tylko mały początek czegoś wielkiego. Można mieć nadzieję, że dzięki świętu kreatywności uczniowie nabrali większej wiary w swoje możliwości, bo każdy z nas ma swój wyjątkowy talent.
Narodowe Czytanie 2024
W tym tygodniu w naszej szkole, jak co roku we wrześniu, odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania, podczas której mieliśmy okazję wspólnie zagłębić się w jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury. Tegorocznym bohaterem Narodowego Czytania był dramat "Kordian" autorstwa Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas 4 - 6 poznali historię powstania tego dramatu dzięki prezentacji oraz przeczytali, wraz z nauczycielką, fragment historii „O Janku co buty psom szył”. Uczniowie klas starszych przeczytali fragment Kordiana z podziałem na role, a następnie wszyscy wykonali wspólnie różne ciekawe i rozwijające ćwiczenia dotyczące poznanych fragmentów. Dzięki temu udało nam się poznać tegoroczny utwór literacki.